Deskpad ECO A3 Recycled tires
16611
Description
ECO-pad deskpad in A3 Made in Germany. Bottom made from 100% recycled in Germany car tires 1mm thick. Top Surface: 0.3 mm environmentally friendly stone paper that requires only a fraction of the energy and water to produce. 1 ton of stone paper = 474 KG CO2 compared with normal paper where it is approx. 1431 KG of CO2 for 1 ton of normal paper.
| Order from: | 100 pcs |
| Tariff/stat no: | 3926909755 |
| Color: | Own colour |
| Print Surface: | 420x297mm |
| Logo: | Fullcolour print |
| Material: | Recycled tires and stone paper |
| Weight: | 265g |
| Dimensions: | 420x397x2mm |









