PD Fast Charging wall adapter Set 35W + 3A Cable
PD adapter set with an adapter boasting an impressive 35W output. The USB-C PD charging feature delivers rapid charging for your iPad or newer smartphones. In just 30 minutes, you can charge your mobile device to over 50% when the adapter is connected with the included cable, equipped with USB-C to Type C or Lightning connectors.
The adapter’s dual outlets allow for simultaneous charging with Type C/USB A, ensuring fast charging on both devices. In addition to its exceptional speed, the adapter is perfectly sized for on-the-go use. The plug is TUV/GS certified, guaranteeing compliance with the industry’s strictest safety standards. A secure product approved for use throughout the EU.
Price is including imprint on adapter + box and engraved logo on the cable.
| Order from: | 50pcs |
| Tariff/stat no: | 85044060900 |
| Color: | Black or White product |
| Print Surface: | 20x24mm |
| Logo: | Screen |
| Material: | Recycled PC |
| Capacity: | 35W |
| Weight: | 142g |
| Dimensions: | 104x72x38mm (black box) |
| Certificate: | CE, Rohs, EMC and TUV |
16730_PD 35W Fast Charging Wall Adapter_PIC
16730_PD Fast Charging wall adapter 35W SET_ARTW
14282 Declaration of Conformity
15110 Declaration of Conformity















