Solar Hand crank Radio small
Emergency radio for unexpected situations. The radio has a slim and stylish design with retractable antenna and is small enough to easily fit in a backpack. The emergency radio can receive FM and AM radio and has a built-in flashlight as well as a built-in 2000mAh powerbank . When it comes to the radio’s battery power, you have three choices: charge via cranking, via solar cells, or via USB socket. In the event of a power cut, it is best to use the crank if you want to get the battery power up relatively quickly. Charge with the crank/dynamo for about 10 minutes, which gives just over an hour of use. The radio has a USB output that can be used for charging the radio but also other electronic gadgets, e.g. your phone or other devices.
| Order from: | 100 pcs |
| Tariff/stat no: | 8527910000 |
| Color: | Black |
| Print Surface: | 15×15 mm |
| Logo: | 1-c (white or grey), 2-c possible from 200pcs |
| Material: | ABS |
| Capacity: | 2000mAh powerbank |
| Weight: | 260g |
| Dimensions: | 128x64x45mm |
| Certificate: | Rohs, EMC, Red |
16555_Solar Hand crank Radio small_Pics
16555_Solar Hand crank Radio Small_ARTW
16555_Solar Hand crank Radio small_Manual_ENG
16555_Solar Hand crank Radio small_Manual_SWE
16555_Solar Hand crank Radio small_Manual_DAN
16555_Solar Hand crank Radio small_Manual_NOR
16555_Solar Hand crank Radio small_Manual_FIN
16555_Solar Hand crank Radio small_Manual_All 5 lang
16555-Declaration-of-Conformity














