R-PET Clean Cloth
R-PET Clean Cloth: 180x150x1mm
Environment in focus. Cleaning cloth in R-PET with a large printing surface and a huge area of use makes this a good giveaway. A product that suits everyone!
All collection and manufacture of the recycled material is certified with Global Recycled Standard (GRS) 4.0. An international standard to ensure that the material is recycled and handled in the most environmentally friendly way possible. 3-part inspection to verify the origin of raw material & that a responsible production is followed.
70% of the fabric is made from recycled bottles.
The microfiber materials have recieved Oeko-Tex and REACH certification it is also COLTS Laboratories tested for cleaning efficiency.
We use FSC sublimation heat transfer paper and the ink is waterbased.
It´s possible to also print on the backside for extra cost.
Under 50pcs ask for quote.
Link to: R-PET Clean Cloth Large
| Order from: | 50 pcs |
| Tariff/stat no: | 6307109090 |
| Color: | White |
| Print Surface: | 150x180mm, whole cloth |
| Logo: | Fullcolour |
| Material: | R-PET. 70% polyester, 30% polyamide (nylon) |
| Weight: | 7g |
| Dimensions: | Cloth: 150x180mm. Pack: 97x60x5mm |
| Certificate | Reach |
14160_R-PET Clean cloth_97x60x4mm_paper case NEW















