R-PET 3in1 Mousepad
R-PET 3in1 Mousepad: 220x180x1mm
Environment in focus. Mousepad, screen protector and cleaning cloth in one. The mousepad is only 1mm thin, which makes it easy to bring with you. Antiglide silicone on the underside makes it stay on the table and can also be attached to the screen to protect between the keyboard and screen in closed position. Microfiber cleaning cloth for screens, glasses etc. Can be washed at 30°. Packed in a FSC paper envelop.
All collection and manufacture of the recycled material is certified with Global Recycled Standard (GRS) 4.0. An international standard to ensure that the material is recycled and handled in the most environmentally friendly way possible. 3-part inspection to verify the origin of raw material & that a responsible production is followed.
The microfiber materials have recieved Oeko-Tex and REACH certification it is also COLTS Laboratories tested for cleaning efficiency.
We use FSC sublimation heat transfer paper and the ink is waterbased. Produced in-house in Malmö.
Under 50pcs ask for quote.
| Order from: | 50pcs |
| Tariff/stat no: | 6307109090 |
| Color: | White |
| Print Surface: | 220x180mm |
| Logo: | Fullcolour imprint |
| Material: | R-PET |
| Weight: | 10g |
| Dimensions: | 180x220x1mm |
| Certificate: | Reach |











